Fixace úrokové sazby u hypoték není nic nového a setkal se s tím téměř každý. Víte ale, co to znamená a jak dlouho může úrok vydržet nízko? A kdy se vůbec vyplatí nastavit si fixaci úrokové sazby?
Co je to fixace úrokové sazby u hypoték?
Jedná se o součást smlouvy při čerpání hypotéky. Jde o to, že klient si většinou může zvolit, na jak dlouhou dobu hypotéku fixuje. To znamená, po jak dlouhou dobu bude platit tento stejný úrok.
Je lepší kratší nebo delší fixace?
Při volbě, jestli zvolit kratší nebo delší fixaci úroků, musíte reálně uvažovat nad tím, co může být výhodné. Je rozdíl mezi tím, co je výhodné teď a co bude výhodné za pět let. Výpočet úrokové sazby je také ovlivněn dobou fixace. Platí, že čím kratší doba fixace, tím je nabízený úrok nižší. Růst úrokových sazeb je poměrně nepředvídatelný a poskytovatel hypotéky takto kryje své riziko. Při volbě dlouhé fixace se naopak může stát, že po několika letech bude stanovený úrok již příliš vysoký a zaplatíte více, než je nutné.
Vydrží v nejbližší době úroková sazba nízko?
Momentálně jsou úroky za hypotéky na velmi nízké úrovni. Trh s nemovitostmi je stále na lehkém vzestupu, ale poskytování 100 % hypoték na zakoupenou nemovitost je na ústupu. To znamená, že můžeme predikovat lehké zvyšování úrokových sazeb do budoucna. Jak hodně však bude hodnota kolísat a zda po několika letech nedojde k jejímu opětovnému výraznému snížení, není možné s jistotou říct.
Co dělat po skončení fixace?
Po uplynutí lhůty fixace hypotéky máte několik možností. Buď dohodnout nové podmínky s případnou další fixací, nebo hypotéku rovnou splatit. Další možností je i refinancování hypotéky, kdy ji převedete k jinému poskytovateli, který nabízí výhodnější podmínky.
Děkujeme za dobré informace