Přinášíme vám stručný přehled o nemocenské v roce 2020. Dozvíte se, kdy se vyplácí, jak o ni zažádat nebo jak je to s nárokem při evidenci na úřadě práce.
Kdy se vyplácí nemocenská?
Prvních 14 dní nemoci je vám v případě zaměstnání vyplácena náhrada mzdy (i za první tři dny) za všechny pracovní hodiny. Její výše činí 60% vašeho průměrného hodinového výdělku. Pokud podnikáte, nemáte na ni nárok a musíte si vaše náklady, které vám v průběhu nemoci vzniknou, pokrýt ze svého.
Dávky nemocenské dostanete jako zaměstnanci i jako OSVČ až od 15. kalendářního dne. V případě podnikání se však musíte účastnit dobrovolného nemocenského pojištění. Její výše se počítá z redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten se získá z průměrného denního příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců, který je snížený o tzv. redukční hranice.
Kdy chodí na účet?
Ze zákona není stanoveno, kdy vám má nemocenská chodit na účet. Na vyplácení má stát 30 dní od doručení dokladu nároku o výplatu dávky zaměstnavatelem. Termín výplaty tedy závisí především na něm. Většinu je však OSSZ schopna vyplatit do 10 dní.
Peníze z nemocenské vám mohou chodit i v hotovosti prostřednictvím poštovních poukázek. Budete však hradit náklady spojené s poštovním doručováním.
Jak zažádat o nemocenskou?
Od 1. 1. 2020 již nejste jako zaměstnanci povinni odevzdávat vašemu zaměstnavateli papírové tiskopisy, kterými byste ho informovali o pracovní neschopnosti. Stačí mu zaslat e-mail, v němž mu tuto skutečnost oznámíte.
Budete-li nemocní déle než 14 dní, váš ošetřující lékař zadá do systému eNeschopenky potvrzení o trvání nemoci (resp. podklady pro výpočet nemocenské) a odešle ho na OSSZ. V papírové podobě obdržíte pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce.
Jste-li OSVČ a platíte-li si dobrovolně nemocenské pojištění, týká se vás totéž, co zaměstnanců. Po ukončení nemoci však musíte ohlásit OSSZ opětovný začátek vaší činnosti a to pomocí formuláře Hlášení zaměstnavatele/osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti, který najdete na webových stránkách ČSSZ. V obou případech si tak ušetříte čas.
Nemocenská na úřadu práce
Jestliže skončíte v zaměstnání a přihlásíte se na úřad práce, máte nárok na nemocenskou v případě, kdy je dodržena tzv. 7denní ochranná lhůta. Jedná se o dobu mezi datem ukončení pracovního poměru a dnem, kdy onemocníte. Pokud je mezi daty méně než 7 dní, máte od 15. dne nemoci nárok na výplatu dávek.
Tip: Ztratili jste zaměstnání a přemýšlíte o rekvalifikaci? Podívejte se na kurzy od Orange Academy!
Zdroj: kurzy.cz, money.cz, zdravi.euro.cz