Průměrný Čech stráví v důchodu čtvrtinu svého života. Další čtvrtinu jako dítě nebo student. Zbývá polovina, kdy si díky drobné a pravidelné úspoře či investování může zajistit svou budoucnost. Se spořením je proto dobré začít co nejdříve, zvlášť pokud se chce člověk ve stáří věnovat svým koníčkům či cestování. V ČSOB Penzijní společnosti si spoří i mladí lidé, ve věku do 35 let. Společnost spravuje prostředky více než 102 tisícům mladých klientů, kteří si v průměru odkládají 369 Kč měsíčně.
Pro udržení životního standardu i ve stáří není vhodné se spoléhat na stát, vlastní úspory se stávají nezbytností. Co nejdříve je tedy potřeba zvážit veškeré možnosti finančního zajištění ve stáří. Lidé o nich však začínají obvykle uvažovat až po třicítce, ideální by to bylo i dříve, třeba hned s ukončením studií. „Když by začal mladý člověk spořit rovnou při nástupu do prvního zaměstnání pravidelně 300 Kč, pak ho v důchodu při 4 procentním zúročení čeká 350 000 Kč,“ říká Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.
Co na to analytik?
Objem prostředků, které penzista bude potřebovat, závisí na očekávané délce dožití a na hloubce propadu příjmů. Lidé s vyššími příjmy budou na vlastní úspory odkázáni více než lidé s nižšími příjmy. „Za slušný důchod lze považovat částku, která odpovídá přibližně 85 procentům dosavadních životních nákladů. Tedy člověk, který odchází do důchodu, a jeho měsíční výdaje jsou 25 tisíc korun, potřebuje pro slušný důchod asi 21 tisíc korun,” říká Petr Dufek, analytik ČSOB. „Výdaje domácností přitom každým rokem rostou, a tím se bude zvyšovat i částka potřebná pro život v penzi,“ doplňuje Petr Dufek.
Jak jsou na tom mladí se zabezpečením na stáří?
Dle nedávného průzkumu se mladí lidé mezi 25 až 35 lety chovají zodpovědně. Necelá třetina z dotazovaných si každý měsíc pravidelně odkládá na spořicí či investiční produkty více než 2 000 Kč. Žádné úspory nemá pouze čtvrtina dotázaných. „Potěšilo nás, že penzijní spoření má sjednáno dvě třetiny klientů a třetina si na něj odkládá více než 1 000 Kč měsíčně,“ komentuje výsledky průzkumu generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. Necelá třetina respondentů si peníze plánuje vybrat skutečně až v důchodu. Za nejvhodnější investici považují mladí lidé jednoznačně nákup nemovitosti (71 %), dále pak spořicí produkty (12 %) a investice (12 %).
ČSOB Penzijní společnost se zaměřuje na mladé
Od ledna tohoto roku je možné založit penzijní spoření i pro děti. V ČSOB Penzijní společnosti bylo již uzavřeno 2 500 smluv. Nyní se společnost více zaměří na mladé lidi, a to díky přicházející kampani „Nespořím na penzi, spořím na život“. Kampaň cílí na mladší generaci, konkrétně na lidi ve věku 18 až 35 let a bude probíhat od října do konce listopadu. Kampaň bude k vidění v outdooru (CLV po celé republice), v onlinu (bannery) a na pobočkách (plakáty). „Cílem kampaně je ukázat mladším lidem, že produkt penzijního spoření je opravdu jednoduchý a nemusí být určen pouze na stáří,“ uzavírá Marie Zemanová.
Jak správně spořit
Výhody penzijního spoření
- Výši příspěvku můžete kdykoliv změnit podle svých možností.
- Vaše finanční situace se v průběhu života mění. Stejně tak můžete přizpůsobit výši svého spoření.
- Své spoření můžete ukončit už po dvou letech, přijdete ale o státní podporu.
- Od státu získáte až 4 560 Kč ročně na státních příspěvcích a úlevách.
- Neplatíte poplatky za uzavření nebo změnu smlouvy, vedení účtu, ani posílání výpisů.
- Budoucnost svých dětí můžete zabezpečit i penzijním spořením. Až třetinu úspor si může dítě vybrat v 18 letech.
- Po ukončení spoření si můžete veškeré peníze převést na svůj účet, nebo si je nechat pravidelně vyplácet. Záleží, co je vám pohodlnější.
Výnosy dosažené v minulosti nejsou spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Hodnota majetku v účastnických fondech může stoupat i klesat, informace o rizicích spojených se spořením v účastnických fondech jsou uvedeny ve statutech fondů, které jsou k dispozici na www.csob-penze.cz. Tento materiál má pouze informační charakter.