Jak vybrat tu správnou půjčku? aneb jak nenaletět?

 

Půjčky dělíme do několika skupin.

Bankovní, nebankovní a soukromí sektor investorů.

Bankovní půjčky jsou půjčky které Vám nabídne banka. Na základě pravidelných kladných pohybech na vašem účtu. Pokud Vám chodí výplata například 15.000 Kč měsíčně. Banka Vám ( většinou po 3 měsících pravidelných obratů) vygeneruje půjčku kolem 30.000 Kč až 50.000Kč. Záleží na vaší historii v bance. Tyto půjčky jsou bez doložení příjmu. Mají přijatelný úrok a dobu splatnosti dle nastavení u jednotlivých bank většinou na 2 až 3 roky. O tyto půjčky žádat nemusíte banka Vám je sama nabídne. Pokud budete mít zájem můžete si o ni požádat. Na pobočce nebo přes internetové bankovnictví, kde vidíte přednastavený limit půjčky kterou můžete mít k dispozici. Vhodná jako rezerva pro všechny případy. Vyřízení je rychlé a peníze máte k dispozici velmi rychle.

Další půjčky jsou bankovní půjčky kde je potřeba doložit příjem. Splnění těchto podmínek je mnohdy velmi složité. Pokud je člověk ve zkušební době nebo ve výpovědní lhůtě takovouto půjčku nedostane.  Problém nastane i v situaci kdy máte smlouvu na dobu určitou.

Co se týče osob s živnostenským listem, tam je potřeba dokládat daňové přiznání za poslední rok někde vyžadují i 2 roky zpětně. Je to odvozeno podle výše půjčky nebo úvěru.

Momentálně se rozmáhá “Booom” co se týče půjček pro nové podnikatele a to až do výše 600.000 Kč. Ale i tady člověk musí splňovat jistá pravidla na které ne každý dosáhne. Je to o vyřizování, “běhání” po bankách a úřadech s nejistým výsledkem. Tyto půjčky jsou částečně spolufinancovány a zajišťovány z fondů EU. Tudíž je jejich procento schválení  mnohem vyšší než u běžného úvěru. Bavíme se o půjčkách na podnikání. Nákup strojů a vybavení. Na tyto půjčky nedosáhnou ti zájemci, kteří byli trestáni za různé finanční delikty. Zájemci bez doložitelného příjmu s největší pravděpodobností také neuspějí.

Potom jsou i půjčky na konkrétní věc. Například televizi si můžete odnést z obchodu a potom ji splácet tzv. spotřebitelský úvěr. Je to jedna z nejvíce používaných půjček vůbec. Je většinou bez navýšení, takže splatíte pouze hodnotu toho co jste zakoupili. Také jsou zde pravidla. Pokud nesplácíte včas a řádně můžete se dostat do problémů. V krajním případě hrozí i exekuce.

Bydlení se dá dnes také pořídit na dluh, tak jako většina věcí. U hypoték, úvěru, překlenovacích úvěru a stavebního spoření jsou různé požadavky. Obecně platí že se banky snaží vyhovět všem. Dneska je spousta lidí zadlužených nebo dokonce v tzv. insolvenci. Z toho důvodu je méně žadatelů kteří dostanou nějaký finanční produkt na koupi nemovitosti. Trh je přesycen a nejsou na drahé byty kupci. Proto hypotéku dostane mnohdy i ten kdo je rizikový zákazník např. žena s jedním dítětem bez druha nebo manžela  dostane i 800.000 Kč. S příjmem 15 500 Kč a zástavou banky, která koupi zafinancovala.  

Důležité je si zjistit požadavky a důkladně promyslet zda se ta či ona půjčka vyplatí. Zda není jiné řešení a není možné počkat a “své” pomoci si na danou věc našetřit. Mám na mysli dovolenou, oblečení a jiné věci které se dají pořídit i bez zadlužování. Protože každá dovolené na kterou si vezmete 20.000 Kč vás ve finále bude stát např. 35.000Kč Boty za 2.500 Kč vás budou stát 5.000 Kč. A tak můžeme pokračovat dál.

foto1

Vyhozené peníze. Nezdá se Vám?

Něco jiného je dům, byt, auto nebo třeba lednice. Hlavně přes léto by to bylo bez lednice dost složité.

Tohle je jen malá ukázka možností co nabízí banky lidem kteří mají stálí příjem.

Další položkou ve výčtu půjček jsou Ne-bankovní půjčky.

Investoři půjčují lidem malé částky. První půjčka je do výše 5.000 Kč s tím že pokud ji do 30ti dnů splatíte, neplatíte nic navíc. Pokud nestihnete splatit do 30ti dnů máte možnost si požádat o prodloužení a to za poplatek. Který musíte zaplatit dopředu tak že z 5.000 Kč můžete zaplatit i 8.000 Kč.

Tyto půjčky z nebankovního sektoru jsou velmi drahé a je dobré je využít pouze v tom nejnutnějším případě kdy opravdu není jiného východiska. Úroková sazba je tu i 50% z poskytnuté částky. I více. Velký pozor!

Jiné půjčky v nebankovním sektoru se dají získat po předložení třeba dokumentu že pobíráte důchod a to až do výše desítek tisíc korun. Tady je na místě opatrnost i 30.000 Kč Vás může vyjít pěkně draho. Většinou vrátíte kolem 50. 000 Kč. Při půjčce 30 tisíc korun. A to není zanedbatelní částka.

Varování!!!

Jsou investoři kteří nabízejí půjčky i těm kteří nemají jak doložit příjem. U většiny takovýchto neznámých investorů se jedná o podvod. Chtějí peníze dopředu. Tento požadavek na platbu předem, odůvodňují tím, že se jedná o prověření bonity klienta. Kdy mu peníze budou vráceny po třech měsících řádného splácení. Pokud peníze pošlete tak už je neuvidíte a žádnou půjčku Vám nikdo nedá. Pozor !!Na tyto podvody. Je jich plný internet. Nikdy neposílejte peníze dopředu!!

Soukromí investoři: Jedná se o lidi kteří mají peníze a mají zájem je zhodnotit a investovat. Po registraci do různých společností se na základě požadavků proti strany. (což jsou lidé kteří mají zájem si půjčit peníze, ale v bance neuspěli) investoři skládají na konkrétní požadavek klienta který o půjčku žádá. Je jenom na nich zda budou ochotni Vám na to co potřebujete půjčit. Tyto půjčky se splácejí stejně jako jakákoli jiná půjčka. Na každý měsíc vám vypočítají splátku i s úrokem. Výše úroku je podle výše půjčky a doby splatnosti. U jednotlivých půjček se liší.

Na závěr je dobré vědět že každá i sebe výhodnější půjčka je riziko které Vám může způsobit mnoho problémů. Před každým rozhodnutím je nutno zvážit od koho si půjčku vzít a v jaké výši. Prověřit si jaké dopady na Vás bude mít případná neschopnost splácet půjčku. Nechat si nějakou finanční rezervu pro případ, že se Vám v průběhu splácení stane že na splátku nebudete (např. z důvodu nemoci) mít dostatek financí. Dobré je si pořídit pojištění proti neschopnosti splácet. To je jedna z možností jak předejít problémům.

Pokud si tedy jakoukoli finanční částku musíte z nějakého důvodu vzít. Velmi pečlivě vybírejte. Banka je vždy lepší než nebankovní společnost. Vyvarujte se půjčkám se zástavou nemovitosti a to hlavně v nebankovním sektoru. Některé takové instituce Vás chtějí připravit o vaši nemovitost záměrně! .

Žijeme ve světě podvodníků a kolem nás je již mnoho těch co naletěli. Většina z nás zná pojem ” šmejdi”. Prodejci nekvalitního velmi předraženého zboží, které se snaží prodat i za cenu nátlaku a psychického vydírání. Hlavně lidem v důchodovém věku. Vymanit se potom, takto podvedeným lidem z jejich spárů je velmi složité a ne zřídka končí u soudu. I některé nebankovní společnosti vyvíjejí takovýto nátlak a podvodem se snaží z lidí vytáhnout peníze.

V případě že jste v situaci kdy právě řešíte nějakou půjčku ať už na cokoli. Pečlivě vybírejte.

Přeji Vám hodně štěstí s výběrem.

signature-962355_640

 

Autor: verpela

Prohlášení: Jedná se o článek sepsán autorem bez použití jiných zdrojů.

Tento článek je pouze všeobecného charakteru a nezvýhodňuje žádnou finanční instituci ani jejich produkty. Nejedná se reklamu ani propagaci půjček, hypoték, úvěrů aj. finančních služeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *