Jaro s sebou nese řadu povinností, včetně zahradních prací. Jedním bodem na seznamu jsou i takové práce, které se sice úplně netýkají exteriéru, nýbrž interiéru a mluvíme o přesazování pokojových rostlin. Nové květináče a obaly na květiny tedy nachystat, k tomu také substrát či nějaké hnojivo a pojďme se pustit do díla!
Přesazování pokojovek nepodceňujte
Mnoho lidí se domnívá, že přesazování pokojových rostlin nemusí být nutně na seznamu či programu dne. Jenže s příchodem jara k tomuto kroku dojít musí, to je holý fakt. Důvodem toho je stav květin. I když květina na první dobrou vypadá velmi zdravě, ve skutečnosti jsou její kořeny velmi narostlé a prakticky se nevejdou do jednoho květináče. Tím, že jim dáme ve větších květináči svobodu, budou rostliny najednou ještě více prosperovat.
Samozřejmě výjimku tvoří jednoleté rostliny, které se běžně pěstují ze semen. Přesazují se zpravidla větší rostliny, které vydrží i několik let, a na ty během jara opravdu nezapomínáme.
Substrát je alfou i omegou
Pokojové rostliny se přesazují nejen do větších a lépe vyhovujících květináčů, ale také do vhodných substrátů, které odpovídají nejen našim požadavkům, ale také požadavkům přesazované rostliny. I když je pravdou, že existují takové substráty, které jsou určeny obecně pro pokojovky, našli bychom i takové, které jsou speciální. Prodávají se například speciální substráty na orchideje, citrusy nebo palmy či kaktusy – zkrátka a dobře na takové květiny, které mají speciální požadavky na svůj život.
Používáme nejen substrát
Je důležité si uvědomit, že nejen substrát je potřebný pro to, aby se rostlině dobře dařilo. Rostliny také vyžadují i další výživu, konkrétně nějaké hnojivo. Rostliny hnojíme hlavně během vegetačního období, během zimy s přísunem živin býváme opatrnější a střídmější.