Pokud jste delší dobu bez práce, možná si říkáte co dělám špatně? Je problém v mé kvalifikaci nebo v něčem jiném?
Zde je několik tipů a zajímavostí pro to aby hledání práce bylo úspěšné.
Jak začít?
Pokud jste doma a už vás nebaví dále hledat zaměstnání, protože už jste odpovídali na množství inzerátů byli na desítkách pohovorů a pořád nic. Nevěšte hlavu. Dobrou práci nedostane vždy ten nejkvalifikovanější uchazeč, ale ten kdo umí práci hledat efektivně.
První rada zní udělejte si řád. Pokud jste doma, vstávejte každý den ve stejnou dobu. Oblečte se jako byste šli do práce. Pomůže vám to uchovat si sebedůvěru a motivaci vytrvat. Dejte si každodenní cíle a poté je dodržte. Například si naplánujte na kolik míst zavoláte nebo kam pošlete svůj životopis.
Druhá rada. Hledejte i tam kde druzí nehledají. Nabídku práce na internetu vidí mnoho lidí. Pokud je práce dobrá tak personalista dostane stovky životopisů. Vy se snažte volat a obcházet i firmy kde zrovna volné místo neinzerují a vždy vystupujte tak aby vám zavolali pokud se situace změní. Řekněte o své situaci přátelům a známým aby vás mohli případně doporučit. Nebojte se zajít do firmy i opakovaně. Dejte jim najevo, že pokud se místo uvolní tak vy budete mít zájem.
Třetí rada. Rozšiřte své obzory. Pokud se vám nedaří najít práci v oboru který ovládáte nebo práci která vám vyhovuje zkuste se zamyslet i nad tím že byste dělali něco jiného. Přizpůsobivost vám pomůže vzít i práci která zrovna není úplně podle vašich představ.
Čtvrtá rada. Pokud nemáte životopis tak si jej sepište. Případnému zaměstnavateli tak umožníte udělat si představu o vaši profesní kariéře a vašich schopnostech a dovednostech. Na internetu je množství návodů a rad jak takový účelný životopis napsat. Pokud jste ještě nikde nepracovali i tak si životopis sepište jako zkušenosti můžete vypsat brigády při škole, dovednosti, praxi nebo dobrovolné činnosti.
Pátá rada. Připravte se na pohovor. Pokud vás zaměstnavatel pozve na pohovor dobře se připravte. Toto je velmi důležité. Pokud nebudete připraveni na otázky, které dostanete velmi vám to uškodí při získání místa. Navíc, ale můžete udělat ještě jiné věci. Vhodně se oblečte. Rozdíl může být pokud se hlásíte na manuální či kanelářskou práci. Vaše oblečení by mělo být vždy čisté a dobře upravené.Zjistěte si co nejvíce informací o firmě a pozici o kterou se ucházíte.
Na pohovor přijďte včas! Doporučuje se příchod 15 minut před smluveným termínem. Abyste se mohli vydýchat a v klidu si setřídit myšlenky.
Pamatujte, že člověk, který s vámi dělá pohovor není váš nepřítel. Jde mu o to samé co vám. Aby na pozici pracoval ten správný člověk. Také jistě chápe vaše pocity. Sám také byl u pohovoru. Proto se snažte nebýt nervozní, ale naopak se při pozdravu usmějte a při podávání rukou pevně stiskněte ruku. Tedy ne až příliš pevně. Tak aby z vás byla cítit zdravá sebedůvěra. Buďte přirození a uvolnění. Nebuďte příliš hovorní nebo ležérní. Používejte přirozená gesta obličeje a rukou. Svá slova formulujte sice správně, ale nic nepředstírejte. Udržujtezrakový kontakt a na otázky odpovídejte stručně a pravdivě. Nevadí, že nevíte všechno, nikdo nečeká, že už se nic nemusíte učit. O předchozím zaměstnavateli se nevyjadřujte negativně. Také si připravte otázky týkající se firmy nebo pozice vy. Na závěr pohovoru projevte zájem o pozici pokud ji chcete.
Otázky které nejspíš dostanete:
Proč se ucházíte o dané místo?
Proč chcete pracovat právě u této firmy?
Co o tomto pracovním místě nebo odvětví víte?
Dělal jste někdy tuto práci?
Jaké předpoklady pro tuto práci máte?
Řekněte mi něco o sobě.
Jakých pět výrazů vás nejlépe vystihuje?
Jaké jsou vaše slabé stránky?
Dokážete pracovat pod tlakem?
Proč jste odešel ze svého posledního zaměstnání?
Jaký si představujete plat?
Proč jste již tak dlouho nezaměstnaný?
Jaký názor na vás měl váš minulý nadřízený?
Jak často jste v práci chyběl?
Kde se vidíte za 5 let?
Kdy byste mohl nastoupit?
Proč se právě vy hodíte na tuto práci?
Proč byste byl přínosem pro naši firmu?