Žijete v mylné představě, že vám každý obchodník prodá investiční zlato za stejnou cenu? Tak to u nás rozhodně neplatí. Němci a Rakušané nakupují zlato levněji. Nemusíte však pro zlato nikam odjíždět. Pouze se podívejte, na co si dát při nákupu zlata u nás pozor.
Proč nestojí investiční zlato vždy stejně?
Obvykle si myslíme, že cenu ovlivňuje pouze aktuální cena zlata na komoditní burze. Ano, to je ta nejdůležitější část. Ale rozhodně ne jediná. Malým dílem se na ceně podílí též velikost slitku. Když chceme slitky v těch nejmenších velikostech, obvykle si připlatíme. To rovněž tehdy, když si vybíráme prestižnější rafinerie, jež slitek vyrobily. Obecně jsou u nás oblíbenými zejména ty Švýcarské. Hitem je Argor Heraeus. Pokud kupujeme ty obecně uznávané a pozitivně hodnocené, něco málo si opět připlatíme. Co však dělá rozdíl v ceně slitků až 10 % mezi nejlevnějšími a nejdražšími prodejci? Je to především marže prodejců.
Lze tento rozdíl považovat za racionální?
Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Ten je též majitelem dalších čtyř kamenných prodejen s investičním zlatem a je považován za jednoho z největších specialistů na investiční zlato.
Prodejny Pavla Trtíka jsou důkazem toho, že i když máte prodejnu v pražském Obecním domě, můžete být levnější než jiní prodejci. Ti s krátkou dobou působení na trhu a s malými zkušenostmi jsou mnohem dražší.
Slibuje vám někdo české investiční zlato?
Nenechte se nachytat na sliby. Takové neexistuje. Stejně tak jako neexistuje slovenské. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Nevyrábí tedy ani investiční zlaté slitky, ani investiční zlaté mince.