Pronájem bytu v Olomouci je podobně jako v dalších velkých městech závislý na více faktorech a kromě velikosti hledaného bytu dnes záleží také na lokalitě v rámci města. V zásadě se dá říci, že se cenové rozpětí pronájmů nijak zásadně neliší od dalších krajských měst a budoucí nájemce by si vždy měl rozmyslet, co je pro něj při hledání bytu nejdůležitější a podle toho sledovat nabídku.
Pronájem bytu Olomouc: 7 důležitých bodů, které mohou ovlivnit vaše rozhodování
- velikost bytu
- cena pronájmu
- typ zástavby
- lokalita ve městě
- dopravní obslužnost
- občanská vybavenost
- přes realitku / bez realitky
Cena zdaleka není tím jediným, co může mít vliv na to, jak rychle vyhovující byt najdete. Je jasné, že pokud vás tlačí čas i peníze, bude cena tím nejdůležitějším, co vás bude zajímat, a to, že musíte nákupy vláčet přes půl města, nebo nebudete mít výhled do parku, vás příliš nerozhází. Chcete-li byt v historickém centru Olomouce, v klidné čtvrti, v cihlové zástavbě a se všemi myslitelnými službami na dosah, připravte se, že budete muset každý měsíc sáhnout hlouběji do peněženky.
Kolik dáte za pronájem v centru Olomouce?
Ceny za pronájem bytů v Olomouci se pohybují v rozmezí od 5000 Kč za prázdnou garsonku až po 30 000 Kč za plně a luxusně vybavený byt 4+1. Třeba starobylé jádro Olomouce je památkovou rezervací, ve které můžete pohodlně bydlet a tím se nemůže pochlubit každé město v republice; takže za nájem bytu v dobrém stavu si zde připlatíte nějaký ten tisíc navíc. Musíte také počítat s tím, že se vám pravděpodobně nepodaří vhodný byt sehnat hned. Budete muset čekat, nebo naopak budete muset jednat rychle v řádu hodin. Všestranně výhodné a zajímavé nabídky bytů v centru Olomouce se totiž na inzertních webech neohřejí dlouho.
A co smlouva?
Zatím nejmenovaným, ale neméně důležitým bodem vašeho pronájmu je smlouva. Pokud si pronajímáte byt přes realitku, můžete být víceméně v klidu, protože realitní kanceláře v dnešní době dbají na to, aby vše bylo podle litery zákona. Pronajímáte-li si byt přímo od majitele, o to důležitější bude si předloženou nájemní smlouvu řádně prostudovat. Před jejím podpisem neopomeňte následující:
- přečtěte si důkladně celou smlouvu
- nejste-li si čímkoli jisti, vezměte si čas na rozmyšlenou a konzultujte s někým dalším
- součástí smlouvy by měl být evidenční list se všemi službami
- nezapomeňte na zálohy na elektřinu a plyn
- ptejte se na dostupnost TV a internetu
- je-li součástí bytu vybavení, měl by jeho stav být řádně popsán
Kdy můžete dostat výpověď
Výpověď z bytu se dělí na 3 úrovně podle typu porušení nájemní smlouvy
- drobné, běžné, obyčejné porušení povinností
- hrubé porušení povinností
- zvlášť závažné porušení povinností
Okamžitou výpověď z bytu můžete dostat nejen pro zvlášť závažné porušení povinností, ale také pro dlouhodobé nebo opakované méně závažné porušování povinností nájemce. Skončení nájmu má pevně daná pravidla, a pokud to není ve smlouvě výslovně uvedeno jinak a potvrzeno vaším podpisem, řídí se občanským zákoníkem. Budete-li dodržovat smlouvu a řádně platit nájem, neměli byste se nikdy dostat do situace, že vás pronajímatel vyhodí ze dne na den z bytu. Majitel bytu samozřejmě může vaši smlouvu za jistých podmínek vypovědět i v případě, že nic neporušujete, ale pak existuje výpovědní lhůta, během které máte čas najít si nové bydlení. Vždy byste výpověď měli obdržet písemně a potvrdit její převzetí. Zatímco při užití výpovědní lhůty v některých případech nemusí majitel udávat důvody (například, pokud potřebuje byt pro přímého rodinného příslušníka nebo se sám rozvádí) a má nárok od smlouvy takto odstoupit, pokud se ale jedná o okamžitou výpověď za zvlášť hrubé porušení, musíte podle zákona dostat prostor na nápravu chyb v určité lhůtě. V případě, že pochybení napravíte, zanikají i důvody výpovědi z bytu.
Výpověď můžete dostat i z dalších závažných důvodů. Stejně jako mnoho dalších věcí i pronájmy bytů se řídí občanským zákoníkem, kde jsou přesně vymezena pravidla včetně podmínek výpovědi. Co si pod tím představit? Nájemce porušuje svou povinnost, když nezaplatí nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců. Za zvlášť závažné porušení povinností nájemce se také považuje závadné chování nájemce, jako je velké poškození domu nebo bytu, a v mnoha případech také opakované prohřešky, které by samy o sobě závažné nebyly, jako je soustavné porušování nočního klidu, opakované znepřístupnění bytu, a podobně.
Doplatili jste někdy na špatně uzavřenou smlouvu o pronájmu? přispějte komentářem