Za prací v zahraničí ročně vycestuje okolo sta tisíce Čechů. Velká část z nich se po negativní zkušenosti vrátí, ale jsou i tací, kteří se usadí natrvalo. Velkou část, jenž do zahraničí odchází, jsou absolventi, kteří mají mnohdy problém sehnat doma práci. Na druhou stranu není ojedinělé, že vycestovat se rozhodně i člověk ve středních letech.
V zahraničí je stabilně poptávka zejména po řemeslnících a sezónních pracovnících. Šance uplatnit se, je poměrně vysoká v zemědělství, gastronomii, zdravotnictví a v oborech, které vyžadují speciální technické znalosti. Tradičně míří nejvíce Čechů do Německa a Velké Británie. Na žebříčku oblíbenosti následuje ještě Rakousko.
Ukazuje se však, že velká většina z těch, kteří se rozhodli vycestovat, neovládá cizí jazyk na takové úrovni, která je potřeba. To potvrzují jednak agentury zprostředkovávající práci v zahraničí a zároveň samotní zaměstnavatelé.
Při hledání práce v zahraničí můžete využít pomoci personálních agentur. V takovém případě si ale dávejte pozor, protože agentura si nesmí účtovat žádný finanční obnos za zprostředkování práce a nesmí požadovat ani žádná procenta ze mzdy. Požadovat může pouze proplacení výdajů a to v případě, jestliže zařizuje na své náklady ubytování a cestu. Vyplatí se nejdříve prostudovat portál Eures, kde najdete pracovní nabídky do zahraničí s uvedenými kontakty na příslušné personalisty. Navíc poskytuje mnoho užitečných tipů a doporučení, které se vyplatí znát.
Po vycestování se nezapomeňte odhlásit ze zdravotního pojištění v České republice. Pojištění za vás bude nově platit nový zaměstnavatel. Je také potřeba ohlásit nové místo pobytu u příslušného úřadu, nejčastěji magistrátu města. Může se stát, že o práci přijdete, v takovém případě se nemusíte nutně vracet domů, naopak můžete požádat o podporu v cizině a hledat si novou práci. Jestliže se přece jen rozhodnete vrátit, nezapomeňte doložit, že jste zdravotní pojištění odváděli v zahraničí, vyhnete se tak zbytečným problémům ze strany úřadů.