Rodiče, kteří učí své děti hospodařit s penězi a učí je i to, že vydělávat si peníze je potřeba, jsou podle mého názoru těmi nejlepšími rodiči. Naučit dítě hospodařit s penězi a naučit ho to, že nic není zadarmo a peníze je potřeba si zasloužit, je nezbytné pro to, aby z takového dítěte vyrostl zodpovědný člověk, kterému nespadne brada, až vstoupí do světa dospělých. Pokud dítě chodí do školy, je jasné, že jeho hlavním úkolem je dobře se učit, ale proč by si u toho nemohl také přivydělat.
Kde hledat?
Jak si najít brigádu, když ještě chodím do školy?, možností je hned několik. Většina zaměstnavatelů shání nejenom na léto, mladé a schopné lidi. Studenti, kteří by si tímto způsobem chtěli vydělávat, se můžou podívat na nespočet nabídek zaměstnání, například na internetu, nebo se stačí projít po městě, či v dnešní době spíše po hypermarketech, kde se tato výpomoc shání nejčastěji. Zaměstnavatelé, pokud shání vyloženě studenta, budou ho potřebovat zejména po škole, to znamená například až od třetí hodiny a ne každý všední den, ale buď pouze ty dny, kdy student sám může, nebo po telefonické domluvě. Záleží vždy na tom, jak se obě strany domluví. Brigádníky většinou shánějí v supermarketech na vybalování zboží, nebo na rovnání zboží v obchodech. Mladé studentky většinou volí spíše obchody s oblečením, kde můžou získat i různé výhody, například slevy na nákup a podobně. Chlapci většinou volí vybalování zboží, či nakládání zboží pro přepravu a tak dále. Možností je v dnešní době spousta, od prodávání zmrzliny ve stánku až po umývače oken na benzínové stanici. Stačí si pouze vybrat. Můj názor zní, kdo chce, ten si práci najde vždy.
Od kdy můžu pracovat?
Pokud je studentovi 18 let a více, může být zaměstnán téměř kdekoliv, takový člověk může být například na pokladně, či může prodávat v kavárně nebo baru. Pokud je studentovi teprve 15 let může si přivydělávat například vybalováním zboží, či právě již zmiňovaným mytím oken na benzínové stanici. Jeho možnosti jsou samozřejmě s ohledem na věk menší, ale přesto jsou. Důležité je ovšem vědět, že takovýto člověk nesmí pracovat déle jak 8 hodin denně. Nezbytné je také vědět to, že mladistvému musí být poskytnuta přestávka na oddech a svačinu po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Je proto velmi důležité se s těmito věcmi seznámit, před samotným nástupem do zaměstnání.