Obchodování na finančních trzích by se některým začínajícím obchodníkům mohlo zdát jako jednoduchá záležitost nebo ruská ruleta, u které možná vyděláte pěkný balík peněz. Ani jedno však není pravda.
Při obchodování můžete mít vše pod kontrolou, ale za cenu času stráveného nad plánování a zdokonalováním. Jak se tedy i z vás může stát úspěšný obchodník?
1. Založte si účet u kvalitního brokera
Při obchodování je jednou z nejdůležitějších kroků výběr správného brokera. Ten představuje společnost, přes kterou řídíte všechny své obchody. Ale jak poznat kvalitního brokera a nenaletět podvodníkům?
Broker se s vámi snaží komunikovat
Každý kvalitní broker nabízí svým zákazníkům i silnou zákaznickou podporu. Jednoduše se o vás zajímá a snaží se vám pomoct s vaším vstupem na finanční trh. Většina brokerů posílá například tipy k obchodování pomocí emailu nebo k vám rovnou přiřadí zkušeného obchodníka, na kterého se v případě problémů můžete obrátit.
Dejte si pozor na skryté poplatky
Na stránkách každého brokera byste měli najít jasné obchodní podmínky spolu se všemi poplatky, které budete muset platit. Pokud jsou již informace na webu nebo ve smlouvě nesrozumitelné neměli byste se do spolupráce s ním vůbec pouštět. Jestli i tak dojdete k bodu, že si u nějakého takového brokera vytvoříte účet a po čase přijdete na poplatky, o kterých nebyla ani zmínka je na čase jít o dům dál.
Zjistěte si o něm co nejvíce informací
Dalším krokem, jak nenaletět podvodníkům je hledání informací o daném brokerovi. Internet je plný webů, které se o toto téma zajímají a doporučí vám již prověřené společnostianebo vám nabídnou recenzi toho, kterého jste si vybrali. Pro lepší ověření si můžete i vyhledat, zda je váš broker regulován a zda již nebyl nějak pokutován. Podvody na burze rozhodně nejsou vyjímkou, o čemž svědčí i tento článek.
2. Vytvořte si vlastní strategii
Pokud bychom měli vybrat tu nejdůležitější věc, která vás dovede k úspěchu je to právě obchodní strategie. Podle ní se budete řídit při všech svých obchodních tazích. Vlastně se dá říct, že to pro vás bude něco jako zákon, který nesmíte porušit.
Je to tedy soubor pravidel, kroků a možných situací, které mohou nastat a vy už dopředu budete vědět, jak se zachovat. Tedy částečně. Žádná strategie není 100 % a vždy je potřeba používat selský rozum.
V praxi tak budete mít dané podmínky za jaké situace budete vstupovat do obchodu a kdy ho budete opouštět. Hlavní však je abyste si obchodní strategii postupem času vytvořili sami a slepě nenásledovali kroky ostatních.
3. Nezapomeňte na money management
Základní složkou obchodování je právě money management, který řídí vaše finanční prostředky a říká vám kolik peněz můžete investovat a kolik ztratit. Pokud se vám tedy během obchodování nedaří a vy se stále snažíte uspět money management vás při překročení limitu zastaví a zabrání vám vybrat celý svůj účet během jednoho dne.
4. Neopomíjejte samostudium
Jako chirurg nemůže úspěšně zvládnout operaci bez vzdělání a praxe, ani obchodník nemůže úspěšně obchodovat forex, akcie, nebo kryptoměny bez jakýchkoliv znalostí. To však neznamená, že byste před svým prvním obchodem měli přečíst všechny knihy o tradingu.
Na začátku vám stačí úplný základ, tedy jak obchodovat a jak funguje trh, kde chcete působit. Je ale nutné průběžně získávat další a další znalosti a zdokonalovat se.
Pokud vá zajímá, jak obchodovat akcie, zde si o této problematice můžete přečíst více.
- Zkuste se ponořit do psychologie obchodování
Možná by se mohlo zdát, že psychika není pro obchodování nějak důležitá, ale opak je pravdou. V obchodování vás může například brzdit nízké sebevědomí, které vás vede ke kopírování kroků ostatních obchodníků namísto tvoření vlastní strategie.
Dalším negativem pro vás může být i nedočkavost, vysoké ego nebo touha po penězích, která vás nutí investovat vysoké částky do nevýhodných obchodů. Vše se tedy odvíjí od vašich slabin a negativních vlastností, které je potřeba definovat a uvědomit si, jak mohou ovlivnit obchodování.