Přemýšlíte nad půjčkou, a zároveň chcete, aby vám skutečně pomohla, a abyste si kvůli ní nedostali do finančních problémů a do dluhové pasti? Pokud je tomu skutečně tak, podívejte se s námi na šestici rad, jak se nezadlužit.
Půjčujte si jenom tolik, kolik potřebujete
Před žádostí je třeba jasně zjistit, kolik peněz budete potřebovat. A právě o tolik peněz si následně požádejte. A to z toho důvodu, že zaplatíte méně na úrocích. Mnoho lidí se nechá nalákat na možnosti, které jim nabídnou rychlé nebankovní půjčky online a vezmou podstatně více peněz, než by jim stačilo. V důsledku toho zaplatí zbytečné peníze na úrocích, které se počítají právě z celé sumy, které byla získána. Vzít je správné skutečně jenom to, kolik potřebujete.
Sestavte si ideální splátky
S žádostí o půjčku souvisí i splátkový kalendář. Jak si ho nastavit správně? Dlouhé splácení znamená, že přeplatíte výraznou sumu peněz. Naopak krátká doba splácení vás může výrazně omezit ve vašem životě, jelikož vám nebudou zbývat peníze. Ideální je najít kompromis mezi tím, kolik zvládnete dát měsíčně a tím, aby byla půjčka splacena co možná nejrychleji. Proto je dobré půjčovat si také u těch poskytovatelů, kde si můžete splátky nastavit sami. Jak s ohledem na termín, tak i s ohledem na to, kolik měsíčně můžete na půjčku vyčlenit.
Pozor na výhodnost půjčky
Tu nesmíme opomíjet nikdy. Ta jasně určuje, kolik celkově přeplatíme. Čím méně to bude, tím pro nás lépe. Už nelze říci, že lépe vycházejí jenom banky, jelikož třeba půjčka ihned na účet, z nebankovního segmentu, dokáže být spojena s bezplatným úvěrem. Zde vrátíte tolik, kolik si půjčíte. Je proto třeba vždy hledět na ty správné parametry, mezi které patří:
- Úroková sazba
- RPSN
- Poplatky
Ve všech třech případech platí jediné – čím jsou dané hodnoty nižší, tím lépe. Současné zákony přikazují poskytovatelům povinně uvádět úrok i PRSN, což následný výběr v mnohém usnadní.
Prověřte si poskytovatele
Možných poskytovatelů půjček je na našem trhu na několik desítek. Ne všichni jsou ale féroví a tak je dobré důkladně prověřit každého, kdo vám peníze nabízí. To už dnes nemusí být zase až takový problém, jelikož existuje internet a zde dostupná různá hodnocení. Během pár chvil tedy zjistíte, zda jde o podvodníka, nebo ne. Zde pozor na fakt, že některá hodnocení je lepší brát spíše s rezervou, jelikož ta negativní nemusí být vždy zcela objektivní. Také je ideální vyhnout se těm poskytovatelům, kteří o sobě řadu věcí tají a nejsou schopni mít na webu například ani hlavní identifikační a kontaktní údaje.
Nepůjčujte si na zbytečnosti
Velkou chybou, kterou dnes můžete udělat, je rozhodně půjčka, kterou si vezmete zcela zbytečně. Když už si chcete půjčit, mělo by to výt na něco, co vydrží dlouhodobě. Třeba koupě nebo rekonstrukce nemovitosti, stejně jako auto. Pokud jsou oblasti, které jsou zcela zbytečné a špatné, jsou to například:
- Vánoční a jiné dárky
- Pobyty a dovolené
- Dluhy
Mnoho lidí se tak zadluží skutečně zbytečně, a to mimo jiné i proto, že když už kupují potřebnou věc, je to ta nejdražší na trhu. I to je zbytečnost, jelikož možných cenově dostupných alternativ je dostatek.
Seznamte se s veškerou dokumentací
Poslední rada, jak se nezadlužit, je spojena s tím, že byste se měli vždy dostatečně seznámit se smlouvou, kterou podepisujete. To platí jak u klasických půjček, tak u situace, kdy je žádána online půjčka do výplaty. Zde místo klasické smlouvy vidíte například obchodní podmínky, se kterými je třeba souhlasit. V obou případech by vás měly zajímat hlavně informace spojené s tím, zda získáte tolik, kolik jste chtěli, zda odpovídá úroková sazba i celkově splacená částka, zda sedí také konkrétní splátky a jejich konkrétní výše.